جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان برگزار شد

 

مدیران عامل صنعت برق استان کرمان، به صورت ویدئو کنفرانس، در آئین جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399 (برنامه 099) شرکت کردند.

در این آیین وزیر نیرو  ضمن قدردانی از تلاشگران صنعت برق و استانداران اظهار داشت: ما به کمک مردم به ویژه مصرف‌کنندگان عمده و بخش‌های تولیدی کشور و ۲۹۵ هزار موافقت‌نامه‌ای که از آغاز امسال تا قبل از شروع فصل گرم با بخش‌های مختلف صنعت و کشاورزی به امضا رساندند توانسته‌ایم مصرف این بخش‌ها در زمان اوج بار تابستان را از ساعاتی به ساعات دیگر منتقل کنیم و پیک اوج بار را کاهش دهیم.
وی گفت: مردم پاسخ مثبت‌تری به درخواست‌هایی دادند که از آن‌ها خواسته شده بود در ظهر تابستان دمای کولر گازی منازلشان را به جای ۱۸ یا ۱۷ روی ۲۴ بیاورند و دور آن را کند کنند و در بخش خانگی و نیز  تولیدی پیک‌سایی کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز از صرفه جویی معادل 3 برابر درآمد سالانه صنعت برق کشور خبر داد و گفت: ما از سال ۹۷ برنامه‌ای را با عنوان مدیریت پیک مصرف شروع کردیم و امسال مرحله سوم آن به اتمام رسیده است.

همایون حائری ضمن یادآوری کمبود 5 هزار مگاواتی تولید نیروگاه برقآبی در سال 97 اظهار داشت: اقدام‌هایی که در آن زمان انجام شد شامل حفظ و افزایش آمادگی واحدهای حرارتی موجود بود و تغییر ساعات کاری اداری با همکاری استانداری‌ها که نتایج بسیار خوبی داشت.

وی افزود: در این سال ما به رشد پیک مصرف ۲.۹۸ درصد رسیدیم و دو هزار مگاوات هم توانستیم صرفه‌جویی کنیم که پس از ۱۰ سال رشد پیک مصرف ۵.۲ درصد سال ۹۷ اولین سالی بود که این میزان کاهش را داشتیم.

وي با اشاره به اقدام هاي صورت گرفته در اين بخش در سال 98 اعم از انجام طرح هاي اولويت دار برق، حفظ و افزايش واحدهاي حرارتي، آبي و تجديدپذير و اجراي 11برنامه مديريت مصرف از جمله انعقاد 120هزار تفاهم نامه همكاري مشترك با صنعت، كشاورزي، تجاري و مولدهاي خودتامين، اداري و سي.ان.جي با كمك استانداران گفت: در سال 98در نتيجه اين اقدام ها در زمان پيك توانستيم 3874 مگاوات پيك دهيم؛ اين بدان معناست كه بايد براي تامين اين توان، 5200 مگاوات در بخش توليد، نيروگاه احداث كنيم.

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: در مرحله سوم در اين زمينه مجهزتر وارد شديم؛ مركز پايش تجهيز شد كه به صورت آنلاين رفتار بار مصرفي تمامي شركت هاي توزيع و برق منطقه اي مونيتور مي شود.

وي گفت: با پياده سازي اين مركز، اقدام هاي مديريت مصرف در آن انجام مي شود.

حائري با اشاره به اقدام هاي مرتبط در اين بخش اعم از حفظ و ارتقاي واحدهاي موجود و راه اندازي واحدهاي جديد، ايجاد ظرفيت جديد 1840 مگاوات و انعقاد تفاهم نامه مشترك به ميزان 1294مورد، شروع فعاليت استارت آپي در مديريت مصرف برق گفت: در اين سال، به ميزان 5646مگاوات صرفه جويي شد كه بايد بيش از7 هزار مگاوات نيروگاه احداث مي كرديم كه اين توان را تامين كند.

وي همچنين با اشاره به صرفه جويي 2154مگاوات در مديريت پيك مصرف شب در سال جاري توامان با مديريت پيك روز كه براي نخستين بار محقق شد، گفت: در پيك شب،58 هزار و 220مگاوات پيك مصرف يكي از روزها بود كه علاوه بر اين ميزان صرفه جويي، 59هزار و 11مگاوات چيزي بود كه توانستيم كاهش دهيم.

وي از صرفه جويي 30 هزار مگاواتي با اجراي برنامه هاي مديريت مصرف خبر داد و گفت: از دستاوردهاي وزارت نيرو در اجراي سه ساله مديريت مصرف، مميزي ملي مديريت تقاضا و مصرف برق توسط وزارت نيرو با عملكرد بي نظير كنترل پيك 2.98درصد به 99صدم درصد است.

همچنین در این جلسه مديرعامل شركت توانير با اشاره به گرماي زودرس و افزايش 1.8 درصدي متوسط دماي هوا نسبت به سال گذشته كه با افزايش بيش از 2 هزار مگاواتي مصرف برق شبكه طي خرداد گذشته همراه بود، اظهار داشت: علاوه بر آن امسال هزار مگاوات نياز مصرف مشتركان جديد به همراه هزار مگاوات نياز صنايع جديد تامين شد كه در مجموع 4 هزار مگاوات افزايش را شامل مي شود و باعث شد تابستان سخت ولي افتخار آميزي براي صنعت برق رقم بخورد.

مهندس محمد حسن متولي زاده اقدامات صنعت برق طي تابستان امسال را 1.5 برابر از نظر پيك بار و 2 برابر از نظر انرژي، مثمر ثمر عنوان كرد كه اثر بخشي مديريت توامان عرضه و تقاضا را به اثبات رساند.

وي افزود: امسال به دليل اقدامات مديريتي بعد از 10 سال پيك شب از پيك روز پيشي گرفت كه نشان مي دهد كاهش مصارف روشنايي بايد به عنوان اولويت در دستور كار قرار بگيرد.

مديرعامل توانير اقدامات مديريت بار و مصرف انرژي طي تابستان امسال را با 13 هزار ميليارد تومان صرفه جويي خريد برق از نيروگاههاي خصوصي همراه دانست و افزود: به رغم مديريت بار صنايع در ساعات پيك ،مصرف اين بخش بيش از 11 درصد افزايش يافت و محدوديتي براي بخش توليد ايجاد نشده است.


ادامه اين مراسم با قدرداني از استانداران تهران، خوزستان و فارس از طريق ويديو كنفرانس همراه بود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید