کنفرانس خبری مدیر عامل برق منطقه ای کرمان برگزار شد

 

 

 

 

 

بنا به گزارش پایگاه خبری  برق منطقه ای کرمان ، به مناسبت دهم اردیبهشت ماه روز صنعت برق و به منظور تشریح وضعیت صنعت برق استان نشست خبری مدیر عامل این شرکت با حضور اصحاب رسانه استان و خبرگزاری ها برگزار شد . در ابتدا مهندس نصرالهی ضمن تقدیر و تشکر از رسانه ها بابت حضورشان در این جلسه و عرض تبریک روز صنعت برق به همه تلاشگران این عرصه گفت: با توجه به اینکه کاربرد جدی برق از نیمه سده 19 آغاز شده و اولین موتورهای برق وارد عرصه شدند اما این صنعت بدلیل  اهمیت و ارزش آن در زندگی انسانها خیلی زود رشد و توسعه کرد و امروزه جایگاه خود را در همه ابعاد و زوایای زندگی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی انسان تثبیت نمود و کشور ما نیز خیلی زود خود را با این جریان هماهنگ نمود وی گفت در استان کرمان این صنعت قدمتی 82 ساله دارد و هم اکنون دورترین نقاط استان را در برگرفته و همه از این انرژی پاک بهره مند هستند و تنها تعداد محدودی روستاهای زیر 10 خانوار که پراکنده هستند فاقد برق می باشندکه بتدریج برقدار میشوند.

وی گفت امروزه صنعت برق ایران که بیش از یکصدسال سابقه دارد از رشد و توسعه خوبی در منطقه و حتی جهان برخوردار است و با اتکا به سرمایه بزرگ انسانی خود آینده ی روشن در پیش رو دارد و علی رغم مشکلاتی که دشمنان نظام برای ایران اسلامی بوجود آورده اند اما این صنعت توانسته پویا و مبتکر باشد بطوریکه هم اکنون هم برق صادر می کنیم وهم در برخی کشورها در زمینه احداث نیروگاه و تاسیسات فشارقوی توسط مهندسان این  صنعت احداث می شود و از این جهت در منطقه حرف اول را می زند.

 مهندس نصرالهی در ادامه به بیان تشریح وضعیت صنعت برق استان پرداخت و گفت هم اکنون شرکت برق منطقه ای کرمان از طریق 2250مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی و 8266 کیلومتر خط انتقال و فوق توزیع و 101 دستگاه پست انتقال و فوق توزیع به 940 هزار مشترک را در شاخه های مختلف بعهده دارد که از این مقدار انرژی 40درصد در بخش کشاورزی -25درصد صنعت و معدن – 22درصد خانگی -5درصد عمومی و 3درصد در بخش تجاری و مابقی سایر بخش ها مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین رشد بار در جنوب استان است گفت طی 17 سال گذشته جنوب استان 982 درصد رشد بار داشته و بطور میانگین رشد سالانه ناحیه جنوب 16درصد بوده است.

وی گفت به منظور پایداری شبکه و رفع افت ولتاژ در ناحیه جنوب استان طی 2 سال گذشته 835 میلیارد ريال طرح افتتاح شده است .

وی همچنین اشاره ای به رشد بار استان در 17 سال گذشته داشت و گفت طی 17 سال گذشته رشد بار استان کرمان برابر 306 درصد بوده است و به طور متوسط سالیانه 9 درصد رشد داشته در حالی که رشد بار سالیانه کشور5/8 درصد می باشد. وی اظهار داشت ایران 4 برابر کشورهایی چون آلمان و ژاپن برق مصرف می کند و شدت مصرف برق کشور 2 برابر مصرف جهانی میباشد. رئیس ستاد برق استان گفت استان کرمان در حال رشد صنعتی است و هم اکنون 18 صنعت متقاضی انرژی می باشند تا سال 1395 بایستی 3100 مگاوات انرژی مورد نیاز آنهارا تامین نماییم.

مهندس نصرالهی  با اشاره به اینکه دولت در بخش تولید فقط حمایت میکند اظهار داشت از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت میکنیم تا جهت سرمایه گذاری در بخش تولید وارد شوند و شرکت برق منطقه ای کرمان نیز آماده هرگونه همکاری در چهارچوب سیاستهای اصل 44 می باشد. وی گفت استان تا 5 سال آینده با نیاز به 6500 مگاوات ظرفیت نیروگاهی دارد که حضور سرمایه گذاران در این بخش را می طلبد و لازم است مسئولین استان نیز جهت ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه ی نیروگاهی کمک نمایند.

وی در ادامه اشاره ای به پیک مصرف فروردین 93 با 92 کشور و مقایسه ی آن با استان کرد و گفت پیک مصرف کشور در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 5/6 درصد رشد داشته درحالیکه استان کرمان 9 درصد رشد داشته و پیک مصرف ناحیه جنوب استان در فروردین 93 نسبت به فروردین سال 92 ،13/2 درصد رشد داشته و طبق اطلاعات کنتور های بازار برق انرژی مصرفی جنوبی استان 12 درصد در فروردین 93 نسبت به فروردین 92 رشد داشته است در حالیکه انرژی مصرفی استان در طی همین مدت 7درصد افزایش داشته است .

وی عنوان کرد برای گذر از پیک بار تابستان 93 باید 62 میلیارد ريال طرح و پروژه را تا قبل از پیک بار توسعه و افزایش بدهیم.

مهندس نصرالهی اظهار داشت خوشبختانه واحد  اول نیروگاه ایرانشهر به میزان 160 مگاوات به زودی به مدار خواهد آمد و فاز دوم آن هم تاقبل از پیک بار به مدار می آید و جمعا 350 مگاوات از تبادل انرژی استان کرمان به استان سیستان و بلوچستان کاسته می شود و بدین ترتیب انرژی جنوب استان تقویت می شود.وی از مردم ناحیه جنوب استان خواست تا مثل همیشه خدمتگزاران خود را در صنعت برق یاری نمایند و با مصرف بهینه و درست از انرژی برق مانع رشد بار و افت ولتاژ شوند تا با لطف خداوند و همکاری مردم تابستان امسال را نیز باکمترین خاموشی احتمالی بگذرانیم و این یک نمونه بارز مدیریت فرهنگی و جهادی مردم در سال فرهنگ و اقتصاد می باشد. وی گفت: برق منطقه ای کرمان هم اکنون 4 طرح فوق توزیع و انتقال برق با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد با اعتبار 1032میلیارد ريال در دست اقدام دارد و تعداد 13 طرح باپیشرفت کمتر از 50 % با اعتبار 2261 میلیاردريال نیز دردست اقدام دارد که انشاالله در تلاشیم در 5 سال آینده به اتمام برسند. وی اعتبارات مورد نیاز شبکه برق استان را 5203 میلیاردريال اعلام کرد وی گفت: تا پایان سالجاری باید 14 پروژه با اعتبار 1058 میلیاردريال به بهره برداری می رسانیم.

مهندس نصرالهی اظهار داشت اقدامات ضروری باید در استان در حوزه برق انجام شود .

–       از جمله در مدار قرار گرفتن حداقل 2 واحد نیروگاه 1000 مگاواتی کهنوج.

–       اجرای خط 400 کیلوولت کهنوج –جیرفت- ارگ بم.

–       در مدار آمدن پست های 400کیلوولت کهنوج – جیرفت – ارگ بم

–       احداث نیروگاه سیرجان

–       تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش تولید

 

 مهندس نصرالهی در پایان تنگناهای شبکه برق استان را تشریح کرد و گفت کمبود نقدینگی – کمبود شدید تولید بخصوص در جنوب استان – رشد سریع بار خصوصا در شاخه صنعتی و کشاورزی و وجود 12 هزار حلقه چاه کشاورزی  بدون برق – کند بودن روند احداث نیروگاه سیرجان – افت ولتاژ شدید در مناطق جنوبی خصوصا در کهنوج و جیرفت از جمله مهمترین مشکلات پیش روی این صنعت در استان است و باید نسبت به رفع این موانع در حوزه برق استان همکاری و اقدامات لازم بعمل آید.

در پایان این جلسه به پرسشهای مطرح شده از سوی خبرنگاران پاسخ داده شد.

 

نظرات   

 
0 #1 محسن 1393-02-12 05:47
3 مورد اشتباه در خبر مذکور مشاهده شد
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

روزنگار

 

 

 

 

 

 

 

         4 آبان

 

 

آغاز به کار اولین فرستنده تلویزیون دولتی در ایران به نام تلویزیون ملی ایران(1345)

 

 

 

 

 

 

آمار بازدید

 

حدیث روز

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به روابط عمومی شرکت برق منطقه ای کرمان میباشد.طراحی توسط M.ghafari