مرد روزهای سخت صنعت برق استان کرمان درگذشت

چاپ

 

400

مرحوم مهندس مهدی عرب نژاد از سال1360 تا سال1378 به مدت 18 سال مدیرعامل شرکت برق منطقه ای  کرمان بوده است که طی این مدت سرمنشا خدمات ارزنده ای به صنعت برق استان و کشور شد.

آغاز تصدی آن مرحوم بر شرکت برق منطقه ای کرمان همزمان با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود که کشور  را با  بحران  مواجه کرد و منجر به متوقف و کند شدن اکثر پروژه های عمرانی شد. در این زمان شرکت برق منطقه ای کرمان که پیش از این  وظایفش محدود به فعالیت در زمینه توزیع نیروی برق تا سطح 30 کیلوولت و بهره برداری از نیروگاه های دیزلی محلی بود به تدریج از سوی شرکت توانیر عهده دار امور انتقال نیرو در استان گردید.

در شرایطی که با توجه به محدودیت بودجه های مورد نیاز امکان خرید تجهیزات پست ها  و خطوط انتقال و فوق توزیع نیروی برق که تا آن زمان عمدتا از خارج از کشور تامین می شد  وجود نداشت مرحوم  عرب نژاد در صدد ساخت و تهیه برخی از تجهیزات ضروری برآمد و اقدام به طراحی و ساخت و اجرای تعدادی از خطوط فوق توزیع و انتقال مورد نیاز با استفاده از پایه های بتونی به جای برج های فلزی نمود. این اقدامات منجر به برطرف شدن کمبود این قبیل تجهیزات در استان کرمان و بر طرف شدن مشکلات برقرسانی به شهرستانها و روستاها و همچنین صنایع مختلف گردید و مورد توجه وزارت نیرو و شرکت توانیر و الگوبرداری سایر شرکت ها قرار گرفت.

از جمله خطوطی که  که در استان کرمان با پایه های بتنی و برای اولین بار ساخته شدند می توان به  خط 132 کیلولت تک مداره کرمان- راین- بم به طول 175 کیلومتر، خط 230 کیلوولت تک مداره کرمان- رفسنجان به طول 83 کیلومتر،  خط 132 کیلومتر تکمداره سیرجان- بافت به طول 101 کیلومتر، خط 132 کیلوولت سیرجان به ملک آباد به طول 36 کیلومتر، خط 132 کیلوولت سیرجان- شهربابک به طول 136 کیلومتر، خط  132 کیلوولت انار- نوق به طول 72 کیلومتر، خط 132 کیلوولت پابدانا-انار-راور به طول 88 کیلومتر، خط 132 کیلوولت بافت- شاهماران و به طول 139 کیلومتر و  ... اشاره کرد.

فعالیت مرحوم عرب نژاد منحصر به طراحی و ساخت پایه های بتونی و احداث خطوط  فوق محدود نشده بلکه اقدامات وسیعی در طراحی و ساخت گنتریها و استراکچرهای مورد نیاز پست 63 و 132 کیلوولت با استفاده از سازه  های بتونی صورت گرفت.

همچنین برقرسانی به مناطق محروم و گرمسیری از جمله  شهرستانهای جیرفت و کهنوج و  احداث خطوط و پست های 63 کیلوولت در شهرها و بخش های منطقه کهنوج شامل قلعه گنج، جازموریان،  اسلام آباد، فاریاب، منوجان و مرکز شهرستان کهنوج (که تا آن زمان  به وسیله نیروگاه های دیزلی محلی و به صورت خیلی محدود تامین می شد) توسعه یافت.

لازم به ذکر است  مرحوم عرب نژاد بعد از 18 سال خدمت صادقانه در شرکت برق منطقه ای کرمان،  به سمت مدیر اجرایی پروژه نیروگاه 1000 مگاواتی سیکل ترکیبی کرمان منصوب شد و موفق شد پروژه عظیم نیروگاه را در مدت زمانی کوتاه تر از زمان پیش بینی شده به مرحله بهره برداری برساند  که مورد تقدیر وزیر نیروی وقت قرار گرفت .

مرحوم عرب نژاد پس از بازنشستگی از خدمات دولتی با تاسیس شرکت کرمان فیوز به  ساخت تجهیزات برقی منجمله پست های کمپکت  و پست ها و فیدر 132 کیلوولت سیار ادامه داد.

وی پس از تحمل یک دوره بیماری در سن 72 سالگی  در روز جمعه مورخ 29/6/98دار فانی را وداع گفت و به رحمت حق پیوست.

ضایعه درگذشت مرحوم عرب نژاد موجب تالم و تاثر خانواده بزرگ صنعت برق استان و کشور و مدیران و مسئولان شد. دکتر فدایی استاندار کرمان، مهندس متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر،حجه الاسلام  انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر امیری نماینده مردم زرند،کانون بازنشستگان صنعت برق، برخی مدیران شرکت های برق منطقه ای، سندیکاهای شرکت های تولید کننده برق کشور و برخی از گروه ها و احزاب سیاسی با ارسال پیام های تسلیت مراتب همدردی خود را با خانواده ایشان اعلام نمودندو مجلس ختم و یادبود آن مرحوم در زادگاهش روستای خانوک، کرمان و تهران برگزار گردید. روحش شاد و یادش گرامی باد.