طراحی نرم افزار جامع تشخیص عیوب الکترونیکی خطوط انتقال در دانشگاه شهید باهنر کرمان

 

 

 

 

سرویس خبری افشان: به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای کرمان به نقل از دفتر تحقیقات این شرکت با همکاری شرکت برق منطقه ای کرمان، برای اولین بار پروژه تهیه "نرم افزار جامع و اتوماتیک جهت تشخیص عیوب الکتریکی خطوط انتقال" در آزمایشگاه تخصصی پردازش تصویر دانشگاه شهید باهنر کرمان به سرپرستی دکتر کرمی در حال انجام است.

 

در این پروژه در مرحله اول تصاویر و داده های لازم از خطوط انتقال (۱۳۲، ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت) اخذ می گردد و پس پردازش تصاویر مربوطه (رنگی و ترمال) جهت پیدا کردن عیوب الکتریکی خطوط انتقال (از جمله پیدا کردن و استخراج مقره ها، بررسی آرک زدگی ، آلودگی و شکستگی مقره ها، بررسی پیچ مهره ها، اشپیل، هات اسپات ... ) صورت می گیرد. جهت پردازش این تصاویر الگوریتم های مختلف شامل پیش پردازش، قطعه بندی و کلاس بندی تصاویر معرفی می گردد. در واقع هدف نهایی این پروژه، ارایه الگوریتم های هوشمند و کاملا خودکار جهت تعیین عیوب الکتریکی خطوط انتقال در قالب یک نرم افزار جامع کاربرپسند با قابلیت گزارش دهی خطا است.

 

امروزه استفاده از پهپادها و اخذ تصاویر در زمینه تشخیص عیوب الکتریکی خطوط انتقال نیز یک روش کارآمد محسوب می گردد که سابقه ای در ایران ندارد و در خارج از کشور نیز نرم افزار تجاری جامعی برای این منظور تهیه نشده و تنها بر روی مواردی مانند شناسایی مقره ها و تشخیص میزان آلودگی آنها کار شده است؛ اما در مورد عکس­برداری از خطوط انتقال و عیب یابی آن ها به صورت بازبینی انسانی عکس ها، کارهایی صورت گرفته است.

 

از جمله مزایای استفاده از پهباد و نرم افزار جامع جهت تشخیص اتوماتیک عیوب الکتریکی خطوط انتقال  در بعد فنی، اقتصادی و زیست محیطی شامل:

 

بازدید از راه دور در مناطق صعب العبور، عدم نیاز به قطع خطوط انتقال الکتریکی به ویژه در شرایط پرباری، امکان بازدید سریع در مواقع اضطراری و بلایای طبیعی، ایمنی بالا و کاهش خطرات جانی (عدم نیاز به صعود تکنسین)، کاهش نیروی انسانی جهت بازدید، زمان کم تر بازدید نسبت به صعود تکنسین، کاهش هزینه بازدید، تسلط و دید کامل بر زوایای مختلف دکل و قطعات آن در هنگام تصویر برداری،خودکار بودن، سرعت بالا در پیدا کردن عیوب و تهیه گزارش، افزایش دقت تحلیل نسبت به بازدید انسانی، دخیل نبودن سلایق شخصی، عدم نیاز به کارشناس حرفه ای پردازش تصویر جهت اجرا تولباکس، مستند سازی اطلاعات و ایجاد آرشیو و امکان مقایسه تصاویر در بازدید های مختلف و تخمین تخریب بر اساس گذر زمان

 

لازم به ذکر است در صورت عملیاتی شدن پروژه و به کارگیری این نرم افزار دقت بازدید و شناسایی عیوب الکتریکی خطوط انتقال بالاتر رفته زیرا اعمال سلیقه های شخصی کنار می رود، زمان پردازش کمتر شده و دقت شناسایی عیوب الکتریکی بالاتر می­رود زیرا تصویر تهیه شده با پهپاد شامل تمامی زوایا است و عیوب پنهان بهتر مشخص می شود.

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به روابط عمومی شرکت برق منطقه ای کرمان میباشد.طراحی توسط M.ghafari