« دیدار مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان با نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان

 

مهندس حمیدرضا حبیبی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان با حجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان دیدار نمود . در این دیدار که مشاور فرهنگی و تنی چند از مدیران حضور داشتند ؛ طی گزارشی از وضعیت صنعت برق استان گفت : در حال حاضر ظرفیت اسمی نیروگاه های استان 3800 مگاوات می باشد که تولید عملی آنها حدود 2800 مگاوات است و مصرف انرژی برق استان نیز در پیک بار امسال در همین حد بوده که در واقع تراز تولید و مصرف استان برابری می کنند و حدود 40% انرژی در بخش صنعت که مولد است مصرف می شود وی همچنین اظهار داشت : برق منطقه ای کرمان از طریق پست ها و خطوط انتقال و فوق توزیع حلقه اتصال بین استان های جنوب شرق هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، یزد و فارس می باشد که حدود 7 درصد تأسیسات صنعت برق کشور متعلق به این شرکت است . مدیرعامل برق کرمان با اشاره به مدیریت پیک بار امسال به میزان 6000 مگاوات در سطح کشور اظهار داشت : که این مدیریت با برنامه ریزی های شرکت توانیر با تلاش و همکاری همه بخش ها از جمله بخش صنایع حاصل شده و توانستیم تابستان امسال را با کمترین خاموشی به مشترکین سپری نماییم .
مهندس حبیبی در خصوص وضعیت سرمایه گذاری در استان برای انرژی های خورشیدی نیز اظهار داشت با توجه به قرارگیری استان کرمان در ذوزنقه طلایی تابش خورشید توجه به این بخش افزایش یافته و تا کنون 46 مگاوات نیروگاه خورشیدی در مناطق ماهان ، بافت و بردسیر احداث شده و در حال بهره برداری می باشند و امیدواریم شاهد افزایش تولید در این بخش باشیم.
مهندس حبیبی در پاسخ به سؤال امام جمعه کرمان مبنی بر وضعیت استفاده از تکنولوژی های روز و نحوه صادرات برق در این صنعت گفت : خوشبختانه صنعت برق ایران دارای جایگاه خوبی در خاورمیانه و منطقه بوده و هم اکنون بیش از 90 درصد تأسیسات این صنعت توسط متخصصین داخلی تولید و حتی صادر می شود و تقریباً در صنعت برق ایران از بالاترین تکنولوژی های روز دنیا استفاده می شود و توان فنی و مهندسی خوبی در کشور توسعه یافته و وابستگی به خارج از کشور بسیار کاهش یافته است و در حال حاضر به کشورهای ارمنستان، ترکیه، افغانستان،پاکستان و عراق صادرات انرژی انجام می شود که باعث ارز آوری بوده و در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت نموده ایم.

مهندس حبیبی در ادامه به بیان طرح مهم و ارزشمند برق امید کرد گفت: پس از تائید این طرح از سوی دولت توسط شرکت توانیر و شرکت های توزیع برق در حال اجرا است و در این طرح که هدف آن بهینه سازی مصرف انرژی در بخش خانگی و انتقال مصرف به سمت بخش های مولد می باشد بیش از 8 میلیون مشترک که شامل جمعیت حدود 30 میلیون نفر است تحت پوشش قرار می گیرند و چنانچه مصرف برق آن ها از مقدار تعیین شده در هر ماه  کمتر باشد هزینه برق مصرفی آن ها رایگان خواهد بود و در واقع با اجرای این طرح بقیه مشترکین پر مصرف نیز تشویق می شوند تا به این طرح گرایش پیدا کرده و به این ترتیب مدیریت مصرف در سمت تقاضا افزایش  می یابد و در حال حاضر مردم نیز می توانند از طریق نصب اپلیکیشن « برق من » ضمن دریافت ارائه خدمات با نحوه جزئیات طرح آشنا و مطلع شوند .
در این دیدار امام جمعه کرمان نیز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شرکت های برق در استان گفت : واقعیت امر این است که صنعت برق کشور انصافاً خوب کار کرده و امروز اکثر مردم از این نعمت در بعد از پیروزی انقلاب بهره مند هستند . لکن ضمن اینکه نمی توانیم خود را محصور و جدای از سایر کشورهای دنیا بدانیم و بگوییم با دنیا ارتباط نداریم . اما باید در طراحی و کار به گونه ای عمل کنیم  با اتکا به نیروهای داخلی و پتانسیل زیادی که  داریم توان و قدرت تولید کشور را آنقدر افزایش دهیم که کشورها نیازمند به ما شوند ، کما اینکه هم اکنون در خیلی موارد اینگونه هستیم و چون دنیا ، دنیای ارتباطات و تعامل هست قطعاً کشورها نیاز به خدمات هم دارند و نمی توانند از امکانات یکدیگر بی بهره باشند . در بحث انرژی که برق یکی از آن هاست می توانیم حرف برای گفتن داشته باشیم که این انرژی خیلی هم تحریم پذیر نمی باشد و دنیا به آن نیاز دارد و باید تلاش کنیم تا رده های خود را در این حوزه علاوه بر پیشرفت ترقی هم بدهیم و جایگاه های بهتر را کسب نماییم .
حجت الاسلام علیدادی گفت: تفکر اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان یک راهبرد و رهنمود مطرح شده باید سرلوحه کار قرار گیرد و امیدواریم در گام دوم انقلاب که رهبری تشریح کردند بتوانیم در حوزه های مختلف از جمله انرژی برق گام های مؤثر تری برداریم و استان کرمان نیز پتانسیل های خوبی در همه زمینه ها دارد و بتوان کماکان با بهره گیری از نیروهای بومی در حوزه برق نیز خدمات ارزنده به استان ارائه شود .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید