رونمایی از دستگاه تمیزکارلیزری به منظور پاکسازی آلاینده‌های فرونشسته بر روی سطح المان‌های الکترونیکی

به نقل از دفتر تحقیقات شرکت برق منطقه ای کرمان، در ادامه همکاری های شرکت برق منطقه ای و دانشگاه باهنر کرمان از " دستگاه تمیزکار لیزری به منظور پاکسازی آلاینده‌های فرونشسته بر روی سطح المان‌های الکترونیکی" با حضور جمعی از مسئولین شرکت برق منطقه ای کرمان و دانشگاه شهید باهنر کرمان رونمایی شد.

 این پروژه تحقیقاتی تحت  نظارت دفتر تحقیقات شرکت برق منطقه ای کرمان  و توسط دانشگاه شهید باهنر کرمان؛ با مسئولیت اجرایی دکتر اعظم کرمی انجام گرفت.

 دکتر کرمی در خصوص این پروژه اظهار داشت: با توجه به مشکلات موجود در تمیزکاری خطوط در حالت برقدار به ویژه در مناطق صعب العبور یا خطوط با حساسیت بالا، تمیز کردن سطوح تجهیزات الکتریکی از فاصله‌ی دور بدون تماس مستقیم با المان در وضعیت خط گرم" Hot Line" به‌وسیله‌ی اشعه‌ی پرتوان لیزر یکی از فناوری‌های برتر محسوب می شود.

وی افزود: لیزر یکی از فناوری های پیشرو در زمینه ی تمیز کاری سطوح می باشد  که می توان با استفاده از این فناوری عملیات تمیز کاری را آسان تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر انجام داد.

کرمی در خصوص مزایای بکارگیری دستگاه فوق گفت : تمیزکاری دقیق سطح از راه دور،  امکان تمیزکاری شبکه در حالت خط گرم Hot Line""،  خودکار بودن،  استفاده از نیروی انسانی کمتر،  سریع‌تر بودن،  کمتر بودن هزینه تمیزکاری،  قابلیت رصد بدون وقفه،  امکان تمیزکاری از همه زوایای دکل،  ایمن‌تر بودن نسبت به استفاده از نیرو انسانی در بالای دکل  از اهداف مورد انتظار پروژه و بکار گیری دستگاه تمیزکار بوده است.

وی درباره نتایج و دستاوردهای پروژه اظهار داشت:  با ساخت دستگاه که مجهز به تلسکوپ با زوم متغیر است امکان تمیزکاری مقره در حالت برق دار به صورت اتوماتیک از فاصله 10 تا 12 متر میسر شده است و  تعبیه بازو مکانیکی 360 درجه با قابلیت تغییر جهت زاویه تلسکوپ امکان تمیزکاری در همه زوایا دکل فراهم کرده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود:  به کمک نرم افزار سطح تمیزکاری به طور اتوماتیک تعیین می شود تا دقت تمیزکاری افزایش یابد و به دلیل امکان تمیزکاری از فاصله دور نسبت به حضور نیروی انسانی در بالا دکل ایمنی بالاتر است.

در مرحله تست عملی بعد از استقرار دستگاه ليزر و تعيين فاصله ۱۰.۵ متري از عدسي ليزر با استفاده از متر ليزري، کار با نرم افزار مربوطه تست آغاز شد دستگاه در زمان ۲:۱۵ دقيقه ناحيه تعیین شده را با تاباندن اشعه ليزر تمیز  و آلودگي مهم  مقره  که سبب افزایش جریان خزشی و خروج خط انتقال را در پی می تواند داشته باشد، را از بين برد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید