برگزاری مسابقات والیبال صنعت آب و برق کرمان

برگزاری مسابقات والیبال صنعت آب و برق کرمان

اولین دوره مسابقات والیبال صنعت آب و برق کرمان جام هفته دولت بین 6 شرکت برگزار شد که در نهایت تیم های شرکت توزیع نیروی برق جنوب کرمان ، شرکت برق منطقه ای کرمان ، نیروگاه کرمان و شرکت مهندسی آبفای شهری موفق شدند به مرحله نهایی راه یابند که پس از برگزاری مسابقات رده بندی فینال سرانجام شرکت توزیع برق جنوب کرمان مقام اول – برق منطقه ای کرمان مقام دوم و نیروگاه کرمان مقام سوم این دوره از مسابقات را کسب نمودند . رده بندی و فینال مسابقات در روز دوشنبه مورخ 12/6/97 در محل سالن ورزشی شرکت برق منطقه ای کرمان برگزار گردید .

 

 

 

 

 

انتصاب

طی حکمی از سوی وزیر نیرو دکتر رضا اردکانیان ، مهندس علی اصغر نصرالهی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان به مدت یک سال به عنوان رییس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان کرمان منصوب شد.

در مصاحبه مدیر عامل برق منطقه ای کرمان بیان شد:تولید 3563 مگاوات برق در استان کرمان در مقایسه با 57 مگاوات در ابتدای انقلاب

سرویس خبری افشان: مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان در مصاحبه ای که به مناسبت دهه فجر با صدا و سیمای کرمان انجام داد گفت: برق زیرساخت زیرساخت هاست و نحوه استفاده بهینه از انرژی از شاخص های توسعه یافتگی است.

مهندس علی اصغر نصرالهی با اشاره به وضعیت شاخص های صنعت برق در ابتدای انقلاب افزود: سال 57 در کل کشور تولید برق7200  مگاوات بوده است که عمدتا تاسیسات نیروگاهی توسط کشورهای خارجی احداث و انجام می شده در حالی که اکنون تولید کل کشور 78500 مگاوات است وعمدتا  به همت متخصصین داخلی انجام می شود مانند نیروگاه گهران و سمنگان در سیرجان که در ایام دهه فجر به بهره برداری رسید.  

وی گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی میزان مصرف استان کرمان 57 مگاوات بوده که توسط نیروگاه زرند و استان یزد به انضمام 37 مگاوات دیزل پراکنده تامین می شده است اما در حال حاضر دومین  نیروگاه  بزرگ سیکل ترکیبی کشور به میزان 2000 مگاوات در باغین  و دو نیروگاه 500 مگاواتی در سیرجان و یک نیروگاه 500 مگاواتی در کهنوج در حال تولید برق هستند.

 مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان اذعان داشت: تا افق 1400 باید دیماند مورد نیاز 41 شرکت صنعتی را به میزان 2500 مگاوات تامین کنیم.

وی افزود: خوشبختانه امسال برای اولین بار تراز تولید و مصرف استان کرمان به میزان 145 مگاوات مثبت بوده ولی و با احتساب رشد 5 درصدی مصرف در صورتی که سرمایه گذاری لازم برای تولید برق صورت نگیرد تا سال 1400 تراز منفی به500 مگاوات خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گفت: در حال حاضر بیشترین میزان مصرف مربوط به بخش کشاورزی به میزان  34 درصد و بعد آن صنعت به میزان 29 درصد است که با روند صنعتی شدن استان در چند سال آینده بیشترین مصرف مربوط به صنعت خواهد بود و البته بهره وری انرژی نیز افزایش خواهد یافت زیرا راندمان بخش کشاورزی بسیار پایین است.

 مهندس نصرالهی همچنین گفت: در برنامه توسعه تولید 2500مگاوات توسط نیروگاه های گهران، سمنگان، کهنوج، بوتیا و نیروگاه  سیکل ترکیبی زرند تا 3 الی 4 سال آینده باید مورد حمایت قرار گیرد که معادل سرمایه گذاری 1500 میلیون یورویی است که حدود 85 درصد از منابع آن از طریق فاینانس تامین می شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر راندمان نیروگاه ها زیر 50 درصد است اما مجلس در برنامه ششم تکلیف کرده راندمان نیروگاه ها 56 درصد به بالا باشد و به همین دلیل استفاده از توربین های کلاس Fو  Hدر احداث نیروگاه های جدید در دستور کار است و شرکت مپنا با زیمنس،  به منظور انتقال فن‌آوری ساخت توربین‌های کلاس F توافق کردند که این خود گامی در جهت بومی سازی صنعت و اشتغال است.

وی افزود: هم اکنون برای تولید برق  به میزان 870 مگاوات  مجوز احداث نیروگاه مقیاس کوچک (DG ) در استان صادر شده که 70 مگاوات آن تا سال آینده محقق می شود.

مهندس نصرالهی اظهار داشت: در زمینه تولید انرژی پاک استان کرمان پیشتاز است و برای 115 شرکت به میزان 2400 مگاوات مجوز صادر شده که4 مجوز به منظور تولید انرژی بادی در شهرستان های بم، شهربابک و سیرجان و مابقی مجوز  تولید خورشیدی بوده که 260 مگاوات آن به زودی به بهره برداری می رسد.

وی افزود: وزارت نیرو  از طریق قرارداد 20 ساله تضمین پرداخت، از ساخت نیروگاه های خورشیدی، از تولید انرژی پاک حمایت می کند که کمک به محیط زیست و زندگی بهتر و همچنین معاهدات بین المللی که در این زمینه متعهد شده ایم مانند پیمان کیوتو لزوم این حمایت را نشان می دهد.

مهندس نصرالهی در پایان خواستار استفاده بهینه از برق در همه عرصه ها شد و گفت: اختلاف بار فصول سرد نسبت به فصول گرم سال بسیار زیاد است در واقع در کشور  این اختلاف بار بالغ بر 20 هزار مگاوات است و برای تامین بار مصرفی در 2 ماه پر بار صنعت برق مجبور به سرمایه گذاری بسیار سنگینی است و هر نیروگاه 500 مگاواتی به سرمایه گذاری تقریبی 300 میلیون یورویی نیاز است که صرف چنین هزینه ای غیر اقتصادی و فنی است و این پتانسیل در باقی سال راکد می ماند و اینجاست که اهمیت مساله مدیریت مصرف مشخص می شود.

برگزاری مراسم عطرافشانی و میثاق با آرمان شهدا

سرویس خبری افشان: به مناسبت دهه فجر و به منظور تجلیل از مقام والای شهدای هشت سال دفاع مقدس جمعی از کارکنان شرکت با حضور در مزار شهدای کرمان ضمن ادای احترام به شهیدان با نثار گل به قبور مطهر آن ها و قرائت فاتحه یاد شهدا را گرامی داشتند. لازم بذکر است قبل از حضور در مزار شهدا مراسم پیاده روی نیز انجام گردید.

به مناسبت دهه مبارک فجر پروژه های انتقال برق منطقه ای کرمان با اعتبار 1060 میلیارد ریال به بهره برداری رسیدند

 

سرویس خبری افشان: به مناسبت دهه مبارک فجر 5 پروژه انتقال شامل پست 400/132 کیلوولت میمند با اعتبار 600 میلیارد ریال ، پروژه کلیدخانه 230 کیلوولت پست فولاد پرشیا با اعتبار 140 میلیارد ریال ، پست 230 کیلوولت نیروگاه سمنگان با اعتبار 250 میلیارد ریال و همچنین خط انتقال 132 کیلوولت تلسکوپی رفسنجان با اعتبار 45 میلیارد ریال و پست سیار 132/20 کیلوولت بم با اعتبار 25 میلیارد ریال به بهره برداری رسیدند . با بهره برداری از این طرح ها موجبات افزایش پایداری و تقویت شبکه ، تأمین برق مطمئن متقاضیان ، رفع افت ولتاژ و کاهش تلفات بوجود آمد . همچنین عملیات اجرایی پست های 132/400 کیلوولت شهرستان جیرفت با اعتبار 600 میلیارد ریال و پست انتقال 

کیلوولت نیروگاه کهنوج با اعتبار 300 میلیارد ریال آغاز گردید . گفتنی است این طرح ها با حضور وزیر نیرو و هیأت همراه به صورت ویدئو کنفرانس با حضور ریاست جمهوری انجام شدند .