آغاز ارزیابی عملکرد معاونت بهره برداری برق

 سرویس خبری افشان: با حضور نمایندگان اعزامی از شرکت توانیر ارزیابی عملکرد یک ساله معاونت بهره برداری برق کرمان آغاز شد . در مراسم اختتامیه این ارزیابی مهندس نصرالهی مدیرعامل برق منطقه ای کرمان اظهار داشت : اینگونه ارزیابی ها موجب فراگیری تجارب و استانداردها و سایر پارامترها و انتقال آن ها به شرکت های برق می شود که بسیار ارزشمند است . اما در شرایطی که شرکت های برق با مشکل نقدینگی مواجه هستند نگاه ارزیابی بیشتر باید به سمت و سوی حفظ و نگهداری و صیانت از تأسیسات باشد نه صرفاً آمار و ارقام .

 

 

وی گفت : هم اکنون برق منطقه ای کرمان معادل 250 میلیارد تومان طرح و پروژه در دست اقدام دارد که 40 تا 60% پیشرفت دارند . مهندس نصرالهی گفت : استان کرمان بدلیل پارامترهایی چون گرمی آب و هوا در جنوب – وسعت زیاد – رشد بخش کشاورزی و صنعتی باعث شده که رشد بار در این استان افزایش داشته باشد و با پیک بار 2000 مگاوات روبرو باشیم . وی گفت : یکی از مشکلات استان تولید می باشد بطوریکه تا 2 الی 3 سال آینده باید 3000 مگاوات نیاز صنایع متقاضی در حال احداث را تأمین نماییم . وی گفت : رشد سریع بار خصوصاً در شاخه صنعتی و کشاورزی – کمبود نقدینگی – کند بودن روند احداث نیروگاه سیرجان از دیگر مشکلات می باشد .

 

 

مهندس نصرالهی گفت : علی رغم این مشکلات با تلاش های انجام شده و به مدار آمدن نیروگاه بمپور در سیستان و بلوچستان – کهنوج در کرمان و گنو در بندر عباس تا حد زیادی کمبود تولید رفع و پایداری در شبکه ها ایجاد شده

نصرالهی افزود : آنچه در این شرایط در صنعت برق مهم است و نباید از آن غافل شویم مسئله صیانت از تجهیزات و مدیریت دانش می باشد . چرا که به هر نحو شده بایستی به مردم خدمت رسانی نماییم و شرایط امروز با چند سال گذشته بسیار متفاوت است و نمی توان به بهانه های مختلف انرژی مورد نیاز مردم را تأمین ننماییم . دمای 50 یا 60 درجه در جنوب استان حتماً نیاز به شبکه های خوب و مهیا دارد تا مردم بتواند در شرایط رفاه زندگی نمایند و این وظیفه ماست که پیگیر حل مشکلات باشیم و این ارزیابی ها بایستی با این نگاه به سمت و سویی رود که خروجی آن کمک به حل مشکلات باشد .

قبل از سخنان مهندس نصرالهی مهندس سیدناصر میرتاج الدینی معاونت بهره برداری برق منطقه ای کرمان گزارش مختصری از عملکرد این معاونت در سال 93 ارائه نمود . وی گفت : هم اکنون برق منطقه ای کرمان مسئولیت تأمین برق پهناورترین استان کشور با مساحت 172 هزار کیلومتر مربع را به عهده دارد و این گستردگی باعث شده دورترین پست انتقال استان تا مرکز 480 کیلومتر فاصله داشته باشد که دمای برخی نقاط به 55 درجه می رسد . برق کرمان در حال حاضر دارای 9 خط 400 کیلوولت – 29 خط 230 کیلوولت – 96 خط 132 کیلوولت و 12 خط 63 کیلوولت جمعاً به مقدار 8270 کیلومتر و همچنین 198 ایستگاه پست انتقال و فوق توزیع در استان با ظرفیت 9707 مگاوات می باشد . وی با اشاره به عملکرد معاونت بهره برداری در زمینه تعمیرات و مسائل پشتیبانی و تأمین تجهیزات اظهار داشت : سال گذشته امور انتقال با ادغام 3 شرکت تعمیراتی که دارای سنوات بودند کنسرسیومی را راه اندازی و با تشکیل یک شرکت کار تعمیرات را انجام می دهند . وی همچنین در مورد مدیریت اپراتورها گفت :  هم اکنون با 3 شرکت در 3 منطقه استان قرارداد حجمی منعقد نموده ایم تا نیروی انسانی انگیزه بهتری و بالاتری برای انجام کار داشته باشند و امور بهره برداری را انجام می دهند . میرتاج الدینی گفت : معاونت بهره برداری توانسته در سال های 91 و 92 در زمینه جذب بودجه بهینه سازی رتبه اول را کسب نماید و تلاش داریم تا این روند ادامه داشته باشد . در پایان ارزیابان خود را معرفی و کار خود را شروع نمودند . لازم بذکر است این ارزیابی بمدت یک هفته انجام می شود .