خط انتقال 400 کیلوولت جیرفت به ارگ بم برقدار شد

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای کرمان، پروژه خط انتقال 400 کیلوولت از پست جیرفت به پست 400 کیلوولت ارگ بم به طول 90 کیلومتر که از مسیر صعب العبور کوه های جبال بارز عبور کرده امروز 24 اسفند ماه به اتمام رسید و برقدار شد.

مهندس حمیدرضا حبیبی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان در خصوص ضرورت احداث این پروژه اظهار داشت: بعد از مطالعات اولیه و بررسی های لازم توسط دفتر فنی و برآورد بار در مناطق جنوب و شرق استان و نیاز این مناطق به وجود شبکه پایدار، لزوم احداث خط انتقال در سطح ولتاژ 400 کیلوولت از کهنوج به جیرفت و سپس به ارگ بم ضروری گردید که پس از تصویب و موافقت شرکت توانیر این پروژه در دو فاز عملیات اجرایی آن در سال 93 آغاز گردید.

وی در ادامه گفت: فاز اول آن  یعنی از نیروگاه شوباد کهنوج به پست 400 کیلوولت جیرفت به طول89کیلومتر  انجام  شد و فاز دوم آن که از پست جیرفت به پست ارگ بم می باشد به دلیل آنکه از مسیرهای سخت و صعب العبور کوه های جبال بارز عبور می کرد از لحاظ اجرایی پروژه ای بسیار سنگین  بود که امروز برقدار گردید.

مهندس حبیبی در مورد  مشخصات فنی این طرح گفت: خط مذکور به صورت تکمداره و به طول 90 کیلومتر در 3 منطقه آب و هوایی متوسط، سنگین و فوق سنگین بین دو شهرستان جیرفت و بم با استفاده از سیم هادی کرلو و به صورت دو باندل  و با نصب 226 برج اجرا شده که بیشترین ارتفاع این خط از سطح دریا  سه هزار و 140 متر و حداقل آن 890 متر است.

وی اظهار داشت: با به مدار آمدن این خط رینگ 400 کیلوولت جنوبشرق تکمیل گردید و موجبات پایداری و افزایش ضریب اطمینان  شبکه و تامین برق پایدار در منطقه جیرفت، بم و زاهدان فراهم شد.

مدیرعامل برق منطقه ای کرمان از این طرح به عنوان یک زیرساخت مهم برای تامین برق پایدار جهت صنایع و معادن و همچنین بخش کشاورزی در سال های آتی یاد کرد و گفت: ارزش این پروژه در حال حاضر نزدیک به 900 میلیارد تومان می باشد.

لازم به ذکر است کلیه عملیات طراحی، ساخت تجهیزات و اجرا توسط  شرکت ها و متخصصین داخلی انجام شده است.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.