معاون وزیر نیرو اعلام کرد 2 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان کرمان در حال احداث است

معاون وزیر نیرو با تشریح وضعیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور گفت: حدود 12 هزار مگاوات نیروگاه در حال ساخت در کشور داریم که حدود 2 هزار مگاوات آن در استان کرمان است.
محمود کمانی صبح امروز در پنل تخصصی فرصت‌های سرمایه‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر در بورس، صنعت و کشاورزی در همایش کرمان آیدکس به روند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان پرداخت و افزود: سهم انرژی‌های تجدیدپذیر نصب شده در جهان در سال 2002 حدود 15 درصد بود و در سال 2022 به 83 درصد رسیده و به این معنی است که بسیاری از کشورها دیگر نیروگاه فسیلی نصب نمی کنند و با توجه به وضعیتی که در حوزه سوخت وجود دارد این موضوع کاملا طبیعی است و از سمتی قیمت تجهیزات نیروگاه های تجدیدپذیر رقابتی شده است.
وی بیان داشت: هدف گذاری اولیه سازمان انرژی های تجدید پذیر این بود که 10 هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر نصب شود که این افق به 30 هزار مگاوات طی یک دوره پنج ساله تغییر کرد و برای این میزان مدل های مختلفی در نظر گرفته شد.
کمانی افزود: یکی از روش ها که از قبل وجود داشت روش خرید تضمینی بود که برای نیروگاه های کوچک 3 مگاواتی در نظر گرفته شد و تنها 250 مگاوات برای این مدل تا پایان دولت در نظر گرفتیم.
وی ادامه داد: تامین برق صنایع از روش خود تامین از دیگر روش هاست که صنایع نیروگاه احداث می کنند و برق را به شبکه می دهند و ما در محل مصرف معادل برق تولیدی را به آن ها تحویل می دهیم که امتیازاتی در نظر گرفته شده و برق آن ها در زمان پیک تامین میشود.
کمانی گفت: 30 درصد ضریب تشویقی برای این صنایع در نظر گرفته ایم صنایعی که نیروگاه حرارتی احداث می کنند معادل توانی که نصب کرده است از قطعی برق در دوره های پیک معاف می شود و در حوزه نیروگاه های تجدیدپذیر بیش از 30 درصد است و این امکان وجود دارد که صنایع نیروگاه را مستقیم به شبکه داخلی خودشان متصل کنند و در حال حاضر بیش از 3200 مگاوات پروانه صادر کردیم که بخش زیادی از این نیروگاه ها در حال ساخت هستند.
وی بیان کرد: اولین نیروگاه صنعتی در استان کرمان توسط شرکت صنعتی و معدنی گل گهر در حال ساخت است که 10 مگاوات آن به بهره‌برداری رسیده و مابقی آن در تا پایان تابستان به بهره‌برداری خواهد رسید و مجموعه ملی مس حدود 1000 مگاوات در دست ساخت دارد که بیشتر آن در استان کرمان احداث خواهد شد و 2 نیروگاه به ظرفیت 25 مگاواتی و دیگری 5 مگاوات مراحل ساختشان شروع شده و امیدواریم ظرف ماه های آینده به بهره برداری برسند.
معاون وزیر نیرو اظهار داشت: در بحث ماده 12 روشی را طراحی کردیم که از نظر قیمت برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد و قیمت به صورت ارزی است در ابتدای سال 1401 مجوز آن از شورای اقتصاد گرفته شد و به کمک بخش خصوصی بهبودهایی در این روش داده شد و طی 5 مناقصه ظرفیت 4 هزار مگاوات پر شد و یک بسته دیگر 4 هزار و 500مگاواتی مناقصات برگزار شد و برندگان آن مشخص شد که در حال پیگیری مقدمات هستند و اواخر بهار احداث آن ها شروع می شود و در همین راستا یک مجوز ماده 12 برای نیروگاه های بادی گرفته شده که مناقصات آن در حال برگزاری است.
وی مطرح کرد: ایجاد شهرک‌های خورشیدی با کمک مجموعه شهرک‌های صنعتی در دست انجام است و این اقدام باعث سهولت کار برای سرمایه‌گذاران و برای سرمایه گذاری های متوسط تا 3 مگاوات در حال اجراست.
کمانی اظهار کرد: نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس برای عموم مردم در نظر گرفتیم و همچنین یک طرح ویژه 5000 مگاواتی برای نهادهای حمایتی در نظر گرفته شده و در سال گذشته حدود 10 هزار واحد آن احداث شد که 5000 واحد آن به بهره‌برداری رسیده و استان کرمان در این زمینه پیشگام است.
وی گفت: مجوز 4000 مگاوات طرح فاینانس گرفتیم که استان کرمان می‌تواند از این فرصت استفاده کند و  از استاندار محترم می خواهیم زمین هایی برای این طرح در نظر گرفته شود.
کمانی در ادامه سخنانش از خواسته فعالان اقتصادی در زمینه کاهش دخالت دولت در خرید و فروش انرژی گفت و اظهار کرد: طرح تابلوی سبز برای تحقق این خواسته در سال گذشته راه‌اندازی شد.

کمانی افزود: علاوه بر صنایع که موظف هستند تا یک درصد از برق مورد نیاز خود را از انرژی های تجدید پذیر تامین کند که این میزان امسال به 2 درصد رسید ادارات دولتی نیز با مصوبه شورای عالی انرژی  موظف هستند سالانه 5 درصد انرژی مصرفی خود را از نیروگاه های تجدیدپذیر تامین کنند و این میزان اضافه می شود تا طی 4 سال به 20 درصد برسد.

 

 

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.